Dom w stylu rustykalnym

Znalezienie pasującej dekoracji do wnętrza nie zawsze jest łatwe. Mając do wyboru tysiące wzorów, kolorów i motywów trudno jest znaleźć ten jeden pasujący. W naszym poradniku zainspirujemy Cię i pomożemy ci znaleźć idealny obraz do każdego pomieszczenia w Twoim domu.

Mieszkania w stylu rustykalnym

Każdy potrafi wyobrazić sobie wnętrze wiejskiej chaty, gdzie zamiłowanie do tradycyjności, wspieraniu lokalnego rzemiosła i naturalnych materiałów wygląda z każdego kąta. Styl rustykalny łączy w sobie właśnie te cechy, z wyczuciem kontrastując je z minimalistyczną stylistyką wnętrz. Znajdziemy w nim jasne kolory, dużo drewna i miękkie pledy na kanapie lub łóżku. Rustykalizm jest idealną propozycją dla osób, które kochają naturę i chcą żyć blisko niej. Styl ten opiera się przede wszystkim na wyborze naturalnych materiałów, które wnoszą do wnętrza sielankowy i ciepły charakter. Postarzane, drewniane meble kuchenne to najbardziej rozpoznawalny obraz rustykalnych wnętrz, nawiązujący do tradycyjnych rozwiązań, które są ponadczasowe.

Dodatki i ozdoby

Jako dodatki w rustykalnych wnętrzach dobrze sprawdzą się elementy vintage, przedmioty z duszą takie jak stary gramofon, kukułka na ścianie czy maszyna do pisania. Nie należy jednak popadać w przesadę, ponieważ łatwo można doprowadzić w ten sposób do zagracenia pomieszczenia. Dekoracje dobrane z wyczuciem podkreślą rustykalny charakter wnętrz i wprowadzą przytulny nastrój. W sielankowej przestrzeni znajdziemy również ręcznie tkane koce, wiklinowe kosze czy dywany ze skóry zwierząt na podłodze. Idealną propozycją aranżacji ścian są obrazy na płótnie w drewnianych ramach, które będą nawiązywać do natury i tradycyjności.

Obrazy na płótnie we wnętrzach rustykalnych

Motywy podkreślające styl rustykalny we wnętrzach nawiązują do życia na wsi i blisko natury. Najlepiej sprawdzą się obrazy na płótnie przedstawiające krajobrazy, sceny sielankowej codzienności oraz roślinne wzory. Rozmiar nie gra roli – w tym stylu można zdecydować się na różne formaty obrazów.

Wybierz pomieszczenie

Salon w stylu rustykalnym

Salon

W rustykalnym salonie niezbędnym elementem jest drewno, które powinno pojawić się na podłodze, blatach oraz wszelkich możliwych dekoracjach, np. ramach obrazów. Na ścianach mogą znajdziemy drewniane półki, a na nich przedmioty vintage oraz ręcznie wykonywane dekoracje takie jak ozdobne szklane butelki czy świece. Najlepiej, aby kanapa była prosta i jednolita kolorystycznie – tu postawmy na biel, szarość lub beż. Wszelkie wzory na dywanach lub poduchach mile widziane. Do wnętrza można wprowadzić też zieleń – na półkach lub komodzie znajdzie się miejsce dla roślin w mniejszych doniczkach.

Sypialnia w stylu rustykalnym

Sypialnia

Do sypialni w stylu rustykalnym pasować będzie drewniane łóżko z jasną pościelą i licznymi poduszkami ozdobnymi. Na łóżkiem jako dekoracja sprawdzi się poroże jelenia, kompozycja z obrazów lub lustro. Alternatywą dla szafy może być postarzała, drewniana skrzynia. Obok łóżka na stoliku nocnym odnajdzie się lampa z abażurami. Okna udekoruj długimi, jasnymi zasłonami.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia

Rustykalną kuchnię cechuje sielski i tradycyjny charakter. Znajdą się w niej drewniane, postarzałe meble kuchenne z ciemnym blatem, który może być również kamienny. W takich wnętrzach światło powinno mieć ciepłą barwę, aby podkreślać przytulny klimat panujący w pomieszczeniu. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest pokazać wszelkie konstrukcyjne elementy drewnianego stropu lub więźby dachowej. Na szafkach i stole mogą pojawić się zioła w glinianych lub ceramicznych doniczkach

Biuro w stylu rustykalnym

Biuro

Biuro urządzone w stylu rustykalnym będzie w stonowanej, ciemniejszej kolorystyce. Znajdziemy w nim drewniane biurko z krzesłem, półki oraz wiszące obrazy na ścianach, będące dekoracją oraz źródłem inspiracji. Zastosowanie naturalnych materiałów we wnętrzu sprawi, że nabierze ono sielankowego i tradycyjnego wyrazu. Pomieszczenie ocieplą subtelne dodatki takie jak świece, rośliny czy szkatułki, w których można przechowywać mniejsze przedmioty.

Zobacz też inne style