W dzisiejszej dobie aparatów cyfrowych, lustrzanek oraz smartfonów wykonujemy setki a nawet tysiące zdjęć warto jednak przed wydrukiem na płótnie dokonać selekcji i wybrać te które dadzą nam najlepszy efekt końcowy. Podpowiadamy, na czym polega prawidłowe przygotowanie zdjęcia do druku.

Czym się kierować przy wyborze zdjęć do druku na płótnie?

Sprawdź kadr

Sprawdź czy zdjęcie jest odpowiednio wykadrowane.

Odpowiednie wykadrowanie fotografii jest kluczem do osiągnięcia dobrego efektu końcowego i jednym z ważniejszych kroków w przygotowaniu zdjęcia do druku.

Nikt nie chce, aby na jego ścianie widniał portret, na którym twarz przedstawionej osoby była widoczna tylko do połowy. Każda fotografia z przeznaczeniem do druku na płótnie powinna zawierać pewna "wolną przestrzeń" inaczej mówiąc margines z tła.

Jeżeli wybrana przez nas fotografia nie posiada takiego marginesu, dla lepszego efektu możemy zdecydować się na pozostawienie białych boków obrazu, wtedy zdjęcie będzie wydrukowane na froncie - przedniej części obrazu a krawędzie boczne pozostawione będą w kolorze płótna - białe (podczas zamawiania w kreatorze wybieramy opcję "białe boki").

Wybierz format fotoobrazu

Wybierz odpowiedni format wydruku

Format zdjęcia powinien zostać dobrany indywidualnie.

Podczas przygotowania zdjęć do druku powinniśmy wziąć pod uwagę dwa czynniki: dobrać obraz do wielkości ściany (zdecydować jakiej wielkości obraz jest nam potrzebny) oraz uwzględnić motyw jaki przedstawia fotografia. Musimy zadbać, aby wszystkie istotne detale był duże wyraźnie widoczne - dobrze widoczne.
Przykładowo, obraz, przedstawiający 120 osób wydrukowany w formacie 30x40 cm będzie niepraktyczny i mało estetyczny, gdyż żadnej z osób nie uda się rozpoznać, ponieważ wielkość pojedynczej twarzy będzie zbyt mała.

Galeria Druku oferuje standardowe formaty fotografii oraz możliwość drukowania w obrazów na dowolny wymiar. Zanim wybierzemy wielkość obrazu, musimy zastanowić się, gdzie chcemy go powiesić, aby wiedzieć, jaką powierzchnię ma zajmować. Dobór odpowiedniego formatu jest bardzo ważny, ponieważ rozmiar wpływa zarówno na czytelność samej grafiki, jak i na ilość miejsca, którą nasz foto-produkt będzie zajmował.

Odpowiednia rozdzielczość pliku

Wybieraj zdjęcia o najwyższej rozdzielczości.

Unikaj zmniejszania rozdzielczości bądź kompresji zdjęć, staraj się zawsze bazować na rozdzielczości oryginału - pobieraj zdjęcie z pamięci aparatu lub kopiuj bezpośrednio z karty pamięci. Zdjęcia z serwisów społecznościowych typu nk, facebook oraz innych nie nadają się do druku. 

Fotografie zawsze przesyłajmy w oryginalnej rozdzielczości nigdy jej nie zmniejszajmy. Najlepiej za pomocą wiadomości email lub przez bluetooth lub serwisów hostingowych np weetransfer.com nie należy korzystać z komunikatorów Messenger oraz przesyłania zdjęć za pomocą wiadomości MMS.

Jaka rozdzielczość do druku? Im wyższa, tym lepszy będzie efekt końcowy.

Przesyłając zdjęcie za pomocą wifi, załącznika w wiadomości email czy też bluetooth nigdy nie zmniejszajmy zdjęć. Zmniejszenie rozmiaru zdjęcia, redukcja rozdzielczości bezpowrotnie ogranicza bądź uniemożliwia wykonanie dobrej jakości wydruków. Nasz kreator obrazów po wgraniu zdjęcia automatycznie sprawdza je pod kątem rozdzielczości i proponuje maksymalny możliwy format.

Zwróć uwagę na detale fotoobrazu

Sprawdź zdjęcie powiększając je.

Czasem jesteśmy nieuważni i przesyłamy do druku nieodpowiednie pliki. Zanim zdecydujemy się na wydrukowanie zdjęcia, sprawdźmy, czy wszystkie aspekty są takie, jakie mają być.

Zwróćmy uwagę na rozmycia, brak ostrości i wyrazistości. Unikajmy zamkniętych lub też czerwonych oczu. Najłatwiej jest otworzyć zdjęcie na komputerze w powiększeniu i przejrzeć je, szczegółowo analizując każdy element fotografii.

prawidłowe doświetlenie kadru na zdjeciu

Prawidłowe oświetlenie kadru gwarancją sukcesu.

Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na to, czy całe zdjęcie jest dobrze oświetlone i żaden istotny fragment nie znajduje się w cieniu.

Starajmy się wybierać fotografie gdzie twarze oraz istotne elementy są dobrze oświetlone jasne wyraźnie z naturalnymi kolorami. Unikajmy tych mocno zacienionych robionych pod światło zdjęć. W ten sposób przygotowanie zdjęcia do druku będzie profesjonalne.

zdjęcia w przestrzeni RGB

Zapisuj prace w przestrzeni kolorystycznej RGB

Wszystkie wykonywane zdjęcia czy to telefonem komórkowym czy też aparatem cyfrowym zapisywane są w przestrzeni kolorystycznej RGB - nie należy tego zmieniać. Obrabiając fotografie i bazując na przestrzeni RGB łatwiej zapanować nad kolorami.

Unikaj zapisywania prac w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Oprogramowanie w naszej drukarni bazuje na sterownikach opartych o RGB dlatego lepsze rezultaty osiągamy pracując na plikach RGB.

Tabela rozdzielczości zdjęć do druku

Zalecamy weryfikację zdjęcia w naszym kreatorze, system na podstawie rozdzielczości fotografii zaproponuje maksymalny format wydruku. Jest to najszybsza i najwygodniejsza metoda. Przyjmujemy że dla druku na płótnie rozdzielczością minimalną jest 120 dpi zaś zalecaną 150 dpi i więcej.

Poniżej zamieszczamy tabelę rozdzielczości dla 150 dpi.

Zamawiany rozmiar Minimalna rozdzielczość Minimalna ilość megapikseli
30 x 40 1772 x 2362 4,1MPx
40 x 60 2362 x 3543 8MPx
50 x 70 2953 x 4134 12MPx
60 x 90 3543 x 5315 18MPx
70 x 100 4134 x 5906 24Mpx
80 x 120 4724 x 7087 33MPx

Dodawanie napisów i dedykacji na obrazach

Chcąc dodać tekst do naszego obrazu np. z dedykacją należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Nie umieszczaj tekstu blisko bocznych krawędzi, tak aby nie został on zawinięty na bok obrazu
  • Dobierz właściwą wielkość czcionki – najlepiej wyświetl końcową pracę w skali 1:1

Zobacz nasze produkty: