Przykładowe wykończenie loftu

Adaptowanie starych fabryk i magazynów na pomieszczenia mieszkalne stało się bardzo modne. Te charakterystyczne przestrzenie cechują się otwartością, brakiem typowego układu pokojowego, wysokim sufitem, a także wrażeniem surowości. Takie otoczenie szczególnie podoba się artystom i osobom lubiącym w swoim mieszkaniu nutkę ekstrawagancji, ale siła mody sprawia, że styl loftowy pojawia się również w wielu standardowych mieszkaniach.

Jak stworzyć styl loftowy w swoim mieszkaniu?

Nie jest łatwo zdobyć mieszkanie w starej fabryce lub nieużywanym magazynie. Tak zwane soft lofty, czyli nowe mieszkania w industrialnym stylu nie należą również do tanich. Ale z powodzeniem możemy wprowadzić elementy stylu loftowego do swojego mieszkania czy domu.

Jakie rozwiązania są najbardziej charakterystyczne dla tego stylu? Z pewnością wnętrze w domu powinno być otwarte w miarę możliwości. Cechą charakterystyczną są ściany z cegłą, surowym betonem lub pokryte płytą drewnianą. Podłogę pokrywa parkiet przemysłowy lub betonowa wylewka. Meble koniecznie muszą być stare, odnowione lub zbudowane np. z palet. Surowość przestrzeni i duża dawka ekstrawagancji w dodatkach – to właśnie jest styl loftowy.

Ważna jest również kolorystyka. Ta ma być neutralna – na pierwszy plan wybija się biel, pożądana jest również szarość betonu czy kolor ceglany. Kolory natury można przełamać wprowadzając dodatki w barwach tęczy, na przykład w postaci kolorowych obrazów na płótnie.

Dodatki w loftowym stylu

Mieszkanie w stylu industrialnym cechują jasne kolory, a także oszczędność w dodatkach. Dlatego trzeba każdą rzecz wybierać z najwyższą starannością. Widoczne kable od instalacji elektrycznych, dużo metalowych elementów, takich jak nogi stołu czy półki, szkło, a także naturalne materiały tworzą wnętrza w stylu loftowym.

W tak surowej przestrzeni można sobie jednak pozwolić na odrobinę szaleństwa – wprowadzić kolory lub ulubione motywy. Każdy nowy styl bowiem w otoczeniu minimalistycznych form będzie wnosił odrobinę ekstrawagancji. Świetnie będą tu się prezentowały obrazy na płótnie z wizerunkami miast takich jak Nowy York, Paryż. Doskonale będą też wyglądały zdjęcia budynków z polskich miast takich jak Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań.

Jeśli wybierzemy obraz drukowany na płótnie możemy zarówno wprowadzić do wnętrza element dokładnie w stylu minimalistycznym lub wręcz przeciwnie – w stylu glamour czy klasycznym. To precyzyjnie dobrana dekoracja wnętrza, którą można idealnie wykończyc każdą przestrzeń.

Pełne światła otwarte przestrzenie, często z ceglaną lub białą surową ścianą, potrzebują odpowiedniego wykończenia żeby cieszyć oko. Wyraziste, soczyste kolory obrazów na płótnie mogą okazać się idealnym wykończeniem wnętrza w stylu loftowym.

Zamów fotoobraz ze swojego zdjęcia Abstrakcyjne motywy do Loftu