Jak robić udane zdjęcia na wakacjach

efekt bokeh

Jadąc na wakacje, dobrze jest przywieźć pamiątkę w postaci zdjęć, która będzie pozwalała wracać do kolorowych, letnich wspomnień w zimne, jesienne dni.

Dzisiaj nie trzeba mieć drogiego, profesjonalnego sprzętu, aby uchwycić idealny kadr – aparaty w smartfonach całkiem nieźle sobie
radzą. Dlatego wpis ten skierowany jest nie tylko do fotografów, ale przede wszystkim do miłośników zdjęć, którzy dopiero raczkuję w temacie. Przedstawiamy Wam 3 wakacyjne propozycje na idealny kadr podczas urlopu.

Postaw na detal

Wszystko zależy od punktu widzenia – właściwa perspektywa to podstawa. Fotografia potrafi uchwycić to, co oko ludzkie za chwilę zamieni na inny kadr. Drobny szczegół zostaje zastąpiony przez kolejny detal, tło, krajobraz. Postaw ostrość na to, co najdrobniejsze – postaraj się, aby soczewka skupiła się na wybranym elemencie. Celem jest bokeh, czyli plastyczne rozmycie tła, z zachowaniem ostrości na wybranym detalu. Zastanów się nad kompozycją. W którym miejscu powinien się znaleźć wybrany element? Pamiętaj o właściwym wypełnieniu kadru, tak, aby na obu stronach zdjęcia była zachowana równowaga nasyceniem obiektów.

Spontaniczne ujęcie

Wakacyjne duszne miasta , a w nich tłumy turystów, mozaiki kolorowych pamiątek i unoszący się miejski gwar nad głową… A gdyby tak uchwycić ten letni kolaż w kadrze, niejeden a kilka i zestawić je później ze sobą w postaci oryginalnej galerii ściennej? Albo przemycić do swojego domu trochę klasyki i zdecydować się na fotoobrazy, drukując swoje własne fotografie na płótnie?

Wprowadź do wnętrza mieszkania odrobinę wakacyjnej spontaniczności, a nabierze ono inspirującego wyrazu. Pamiętaj o zachowaniu równowagi pomiędzy poszczególnymi elementami na zdjęciu. Ważne, aby jeden nie dominował drugiego. Skup się przede wszystkim na historii, którą chciałbyś opowiedzieć – wizualnie przekazać kontekst, który jako pierwszy rzuca się w oczy.

Motyw w kolorze morza

Falujący błękit morza, a na nim kołysząca się łódeczka – znacie ten obraz, prawda?

Woda to motyw, który pozwala tworzyć niesamowite ujęcia i nie bez przyczyny jest tak chętnie wykorzystywany przez fotografów. Kontrast wód oceanów z wybranym obiektem może stać się wspaniałym połączeniem w oparciu o właściwy kadr. Zastanów się, co ma znaleźć się na pierwszym planie – jest to niezwykle istotny element, ponieważ nadaje zdjęciu głębi. Pozostałe wzory i kształty powinny się z nim swobodnie łączyć i naturalnie przenikać.

Mamy nadzieję, że wymienione wyżej wskazówki przydadzą się Wam podczas wakacyjnych wyjazdów, pozwalając stworzyć pamiątkę w postaci letnich fotografii na długie lata. Powodzenia w uchwyceniu najlepszych kadrów! 🙂