Choć ściany stanowią tło dla aranżacji, można je udekorować tak, aby dodać „pazur” przestrzeni i na nowo ją zdefiniować. Czasem nawet niewielki detal robi różnicę. Chcesz wybrać taki, który pozwoli Ci stworzyć wnętrze, w którym poczujesz się naprawdę u siebie? Szukasz oryginalnej ozdoby, która pozwoli Ci uciec od banału? Zobacz, jak możesz zaczarować codzienność, unikając powtarzalności.

Myślisz „dekoracje ścian”, a w Twojej głowie rodzi się wyobrażenie o obrazie z miejską panoramą lub krajobrazem naturalnym? To dobry kierunek myślenia, ale… tylko pod warunkiem, że wyjdziesz poza utarte schematy. Zastanów się, jak często na ścianach w salonach i kuchniach w mieszkaniach znajomych widzisz te same obrazy. W podążaniu za aktualnymi trendami oczywiście nie ma niczego złego. Mimo to, możesz wyjść poza nie i stworzyć coś wyjątkowego. Co? Oto kilka rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę.

1. Ozdoby na ścianę z własnymi zdjęciami

Dom tworzą ludzie, którzy w nim mieszkają. Banalne, ale prawdziwe. Dlatego bardzo dobrym pomysłem na dekorację ściany jest sięgnięcie po własne zdjęcia. Nawet te, które wykonałeś smartfonem – choćby podczas rodzinnych wakacji, uroczystości czy „ot tak”. Pozwól zawisnąć tym wyjątkowym wspomnieniom na ścianie. Z Twoich zdjęć może powstać spersonalizowany fotoobraz. Wystarczy jedno spojrzenie, aby wywołać uśmiech na twarzy. Co najważniejsze, takiego zdjęcia nie znajdziesz w żadnym innym miejscu.

2. Fotografia detalu

Wolisz coś jeszcze bardziej nieoczywistego? Postaw na zdjęcie detalu. Nie przypadkowego, ale takiego, który wywołuje wspomnienia. Przykład? Może w trakcie podróży na południe Europy utkwił Ci w głowie jakiś wyjątkowy zapach – np. kwiatów pomarańczy i udało się je uchwycić na zdjęciu? Wydrukuj taką fotografię w odpowiednim rozmiarze i umieść w salonie, kuchni lub sypialni. Przekonaj się, jak niewiele potrzeba, aby odtworzyć doświadczenia, które zapadły Ci w pamięć!

Pamiętaj, że nawet jeśli nie udało Ci się zrobić dobrego zdjęcia – pasujące do koncepcji bez trudu znajdziesz w Internecie. To stojąca za nim historia oraz emocje są najważniejsze.

3. Obrazki w stylu vintage

Styl vintage, a także loftowy od kilku lat królują w świecie dekoracji przestrzeni. Wprowadzają do wnętrz wyjątkowy klimat, w którym przeszłość łączy się z nowoczesnością. Co wybrać? Reprodukcja starego plakatu zamknięta na płótnie, panoramy miast – ale te prezentujące ich przestrzeń sprzed 50-80 lat, vintage’owy logotyp… możliwości są nieograniczone.

4. Dekoracje w stylu etno

Równie ciekawie prezentują się różnego rodzaju dekoracje, które nawiązują do wzorów regionalnych i etnicznych. Jeśli niedawno byłeś w podróży i kupiłeś ozdobę w takiej stylistyce, powieś ją na ścianę. Przyciągnie uwagę niczym magnes i ożywi wnętrze. Możesz też zamówić obraz na płótnie w takim klimacie, np. z azteckimi wzorami lub designem nawiązującym do klimatów skandynawskich. Taka ozdoba będzie świetnie wyglądała w minimalistycznych wnętrzach, a także tych urządzonych w stylistyce rustykalnej.

4. Dekoracje industrialne

Industrialne dekoracje dobrze dopełniają wnętrza loftowe, vintage, a także te eklektyczne i glamour. Co warto umieścić na ścianie? Ciekawie może wyglądać np. stare (lub postarzane) koło rowerowe, metalowa konstrukcja i podobne detale. Dobrze zaprezentują się także obrazy w tych klimatach – np. prezentujące rysunek techniczny układu scalonego, geometryczny wzór lub wnętrze starej fabryki.

To oczywiście nie koniec możliwości. Rozważ również dekoracje:

  • z motywem zwierzęcym – świetnie uspokoją sypialnię
  • abstrakcyjne – te nawiązujące do sztuki nowoczesnej nadadzą przestrzeni designerskiego posmaku
  • w formie mapy – idealnie dopasują się do wnętrz o stylistyce kolonialnej i podobnych

I na koniec najważniejsze: wybierz takie, które ozdoby, które oddają Twoją osobowość i preferencje estetyczne. Chodzi przecież o to, aby wykreować przestrzeń, w której poczujesz się dobrze w każdej sekundzie.