Mówi się, że każdy korytarz lub przedpokój jest wizytówką domu i jest w tym wiele prawdy. Przedpokój lub domowy korytarz to części mieszkania, które goście odwiedzają w pierwszej kolejności i po których co najmniej kilka razy dzienne przemieszczają się domownicy. Właśnie z tego powodu warto zadbać nie tylko o funkcjonalność przedpokoju i domowego korytarza, ale również o ich odpowiednią prezencję. Istotnym elementem dekoracji każdego przedpokoju lub korytarza będą efektowne obrazy.

Najlepsze obrazy na korytarz

Przy wyborze najlepszego obrazu na ściany korytarza warto pamiętać o tym, że dekoracje w tym szczególnym pomieszczeniu nie zawsze muszą być praktyczne. W przypadku obrazów na korytarz dużo większe znaczenie odgrywają aspekty estetyczne i artystyczne. Dobrze dobrane ścienne obrazy na korytarz sprawią, iż nie będzie to już zwykłe nudne pomieszczenie, służące wyłącznie do przemieszczania się pomiędzy pokojami. Dzięki odpowiednio dopasowanym obrazom na ścianach korytarza oraz adekwatnemu oświetleniu możemy uzyskać efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Umiejętna aranżacja wnętrza domowego holu sprawi, że wąski i ponury zazwyczaj korytarz, może przeobrazić się w pomieszczenie, do którego chętniej będziemy zaglądać. Szybkie przemieszczanie się korytarzem zamieni się w przyjemny spacer w małej, domowej galerii sztuki.

Obrazy do przedpokoju

Wybór odpowiednich fotografii lub obrazów do przedpokoju podyktowany jest oczywiście tym, w jakim stylu zaprojektowana została pozostała część domu czy mieszkania. W zakresie aranżacji i układu obrazów zawieszonych na ścianach przedpokoju mamy dużą dowolność. Przy wieszaku z ubraniami czy półce z butami sprawdzą się doskonale zarówno obrazy pionowe, jak i poziome. Wybierając obrazy do przedpokoju dużą wagę przywiązujemy najczęściej do rozmiaru ściennego arcydzieła. Warto jednak pamiętać o tym, że o wiele bardziej istotnymi elementami, mającymi wpływ na estetykę wnętrza naszego przedpokoju, będą sam pomysł na ścienne malowidło oraz jego tematyka.

Jakie obrazy będą zatem najlepiej prezentować się na korytarzu lub w przedpokoju? Co warto zawiesić na ścianach w domowym holu?

Oto kilka sprawdzonych motywów, tematów i wzorów obrazów na korytarz i do przedpokoju.

Zdjęcia rodziny i bliskich

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą goście i domownicy. Istotne jest, aby po wejściu do mieszkania, mogli oni natychmiast poczuć przyjazną, rodzinną i domową atmosferę. Coraz popularniejszym trendem panującym w aranżacji domowych wnętrz staje się wieszanie na ścianach przedpokoju oraz w długich korytarzach obrazów i zdjęć przypominających o członkach rodziny i o najważniejszych, najwspanialszych momentach z życia mieszkańców domu. Fotografie rodzinne nadrukowane na płótnie lub powieszone w antyramach sprawiają, że każdy odwiedzający nasz domy czy mieszkanie od razu czuje atmosferę domowego ogniska. Alternatywą dla zdjęć rodzinnych jest nadrukowanie na płótnie wizerunków przedmiotów kojarzących się z domownikami. Zawieszone na ścianach korytarza lub w przedpokoju obrazy mogą być na przykład reprodukcjami rysunków dzieci.

Obrazy z napisami na ścianach przedpokoju

Inną formą powitania wszystkich wchodzących jest zawieszenie na ścianach przedpokoju obrazów z napisami i cytatami. Na tego typu obrazach warto umieścić „złote myśli”, które są szczególnie bliskie domownikom lub informują o ważnej zasadzie panującej w domu. Napisy w stylu „Mój dom, moje zasady”, „Dom kochanych wariatów”, „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” lub „W tym domu jest KOT” od razu przykuwają wzrok i wywołują uśmiech na twarzy każdego, kto nas odwiedza. Nietuzinkowe obrazy z napisami do przedpokoju można kupić w formie gotowej lub zaprojektować samemu i zlecić wydruk.

Nowoczesne i abstrakcyjne motywy obrazów

Większość współczesnych mieszkań i domów urządzonych jest w nowoczesnym stylu, w którym dominują oszczędne formy. Do współczesnych wnętrz, szczególnie korytarzy i przedpokojów, doskonale pasują modernistyczne reprodukcje lub obrazy z abstrakcyjnymi wzorami. Atutem tego typu obrazów jest ich uniwersalność i ponadczasowość. Można bez problemu wybrać wielkość, kompozycję i kolory, które będą współgrały z pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczenia. Obrazy z abstrakcyjnymi wzorami wprowadzają wiele dynamiki i ożywiają przestrzeń w tym na pozór spokojnym pomieszczeniu, w którym zostawiamy tylko nasze ubrania i obuwie.

Obrazy czarno-białe

Czerń i biel to uniwersalne i klasyczne zestawienie, które wpasowuje się w każdą przestrzeń. Czarno-białe obrazy to bardzo częsty wybór w przypadku urządzania korytarza lub dekorowania ścian przedpokoju. Tego typu obrazy mogą przybierać rozmaite formy: od prostych grafik po monochromatyczne fotografie i wydruki na płótnie np. ze zwierzętami, krajobrazami czy panoramą miasta. Zaletą tego rozwiązania jest różnorodność zastosowań. Zestawienie czerni i bieli pasować będzie do każdej ściany, bez względu na to, na jaki kolor ją pomalujemy.

Co w duszy gra

Obrazy powieszone w przedpokoju mogą też uosabiać swoich właścicieli — ich zainteresowania, hobby i fascynacje. Pasje domowników można zwizualizować i nadrukować na płótno. Na ścianach przedpokoju należącego do miłośników podróży mogą pojawić się obrazy z wizerunkami najciekawszych miejsc jakie odwiedzili użytkownicy mieszkania lub wielka mapa świata. Jeżeli domownicy są wielbicielami sztuki, w przedpokoju można powiesić reprodukcje znanych obrazów. Możliwości jest wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Wszystko można nadrukować na płótno tworząc tym samym unikalny, przepiękny obraz.

Przedpokój udekorowany zdjęciami rodzinnymi, obrazami z ciekawymi cytatami czy abstrakcyjnymi grafikami będzie intrygował i zachęcał do odwiedzania reszty pomieszczeń. Podobnie będzie w przypadku domowego korytarza.