Jak wykonać kolaż ze zdjęć w PhotoScape i Google Picasa

Kolaże na płótnie

Słowem kolaż na co dzień określamy artystyczne kompozycje, powstałe w wyniku połączenia różnego rodzaju materiałów i tworzyw w jedną, atrakcyjną wizualnie całość. Za kolaż ze zdjęciami uznamy połączenie kilku różnych fotografii i zestawienie ich w taki sposób, że będą one tworzyć jeden spójny obraz lub przekaz.

Stworzenie wyjątkowego i niepowtarzalnego kolażu ze zdjęć wymaga sporej dawki kreatywności, a także odpowiednich umiejętności. Miłośnicy amatorskiej fotografii mają do swojej dyspozycji szereg programów dostępnych zarówno na komputery, jak i urządzenia mobilne oraz wiele aplikacji online, dzięki którym stworzą swój unikatowy kolaż ze zdjęć.

Mozaika z własnych zdjęć na płótnie

Z tego poradnika dowiecie się jak zrobić kolaż ze zdjęć na komputerze przy pomocy darmowych programów:

 • PhotoScapeX
 • PhotoScape 3.7
 • Google Picasa


W naszej opinii najszybszym oraz najbardziej efektywnym programem do projektowania kolaży jest Google Picasa. Pozostawiamy jednak Państwu wybór tego z którego oprogramowania zdecydują się skorzystać.

Kolaż online – darmowe programy PhotoScapeX oraz PhotoScape 3.7

Programów do tworzenia kolaży ze zdjęć jest wiele. Do najbardziej popularnych i sprawdzonych zaliczyć można z całą pewnością program PhotoScape, za pomocą którego wykonamy przepiękny kolaż online. Osobom zainteresowanym stworzeniem kolażu szczególnie polecamy stacjonarny PhotoScapeX (dla MAC i Win10) oraz PhotoScape 3.7 (dla WinXP, Win7, Vista, Win8).

Obie wersje PhotoScape dostępne są w wersji darmowej. Bezpłatny program do projektowania kolaży ze zdjęć można pobrać z internetowej strony producenta PhotoScape oraz PhotoScapeX. Za ich pomocą będziemy w stanie nie tylko stworzyć swój wymarzony kolaż ze zdjęć online, ale także dokonać edycji i korekty poszczególnych fotografii, zanim zdjęcia połączymy w jedną całość.

Edycja fotografii

Może się zdarzyć, że przed przystąpieniem do ustawiania zdjęć w kolaż chcesz edytować, czyli polepszyć same fotografie. U dołu strony PhotoScape znajdują się filmowe tutoriale, czyli krótkie filmy pokazujące krok po kroku jak uzyskiwać określone efekty graficzne w programie:

• usuwanie przebarwień na skórze
• redukcja efektu czerwonych oczu
• zmiana kolorystyki
• dodawanie tekstu
• dodanie obramowania, przycinanie fotografii, a także wiele innych

W tym poradniku skupimy się jak rozpocząć od podstaw pracę z programem. Do wykonania konkretnych efektów graficznych odsyłamy do tutoriali, które są opracowane tak, aby każdy niezależnie od umiejętności mógł wykonać dany efekt.

1. Włącz opcję EDYTOR (zaznaczona na żółto).

kolaż zdjęć w photoscape
program photoScape

Program można podzielić na trzy części:

1 – lista folderów. Wyszukaj jakie fotografie chcesz edytować.
2 – okno pokazuje pliki graficzne znajdujące się w zaznaczonym folderze.
3 – okno edycyjne, przestrzeń robocza na której pracujesz.

kolaż zdjęć photoscape

U dołu okna nr 3 jest menu z zakładkami HOME, OBIEKT, KADROWANIE, TOOLS.

Zakładka HOME to opcje edycji fotografii pozwalające między innymi na zmianę rozmiaru zdjęcia, koloru, jasności, wyostrzenie fotografii, a także podaje informacje o rozmiarze i wielkości zdjęcia (zaznaczone na żółto).

mozaika z własnych zdjęć

Zakładka OBIEKT to narzędzia umożliwiające dodanie obiektu (dymek z tekstem, symbol, ikona, zdjęcie). Zakładka KADROWANIE to wykadrowanie fotografii o proponowane proporcje lub własny wybór.

jak zrobić kolaż ze zdjęć w photoscape

Zakładka TOOLS to w skrócie usunięcie efektu czerwonych oczu, stworzenie mozaiki i usunięcie przebarwień na skórze.

photoscape kolaż

Zapisywanie pracy. Wprowadzone poprawki zapisujesz przyciskiem „Zapisz” w prawym dolnym rogu programu. Wybierasz miejsce na dysku i jakość 100%.

Projektowanie kolażu zdjęć do druku

1. Chcąc wykonać mozaikę ze zdjęć, klikamy w opcję STRONA (z menu zakładek u góry okna jeśli edytujemy fotografię lub z menu głównego – zaznaczone na żółto).

Menu zakładek:

menu programu photospace
kolaż zdjęć w photoscape poradnik

lub wybieramy z Menu główne:

2. W menu po prawej stronie możemy ustawić interesujące nas parametry:

 • ROZMIAR KOLAŻU,
 • KOLOR TŁA,
 • WIELKOŚĆ MARGINESÓW,
 • DODAĆ RAMKĘ,
 • WYBRAĆ FILTR,
 • WYBRAĆ UKŁAD w jakich mają pojawiać się fotografie.

Menu jest na tyle intuicyjne, że każda zmiana parametru od razu wyświetli się nam na podglądzie. przypadku rozmiaru kolażu zalecam ustawić rozmiar zdjęcia z lustrzanki. Chcąc to sprawdzić  wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na zdjęcie wykonane aparatem i wybrać „Właściwości”. Następnie zakładkę „Szczegóły” i w kolumnie „Obraz” poznać „Wymiary”, które wystarczy wpisać do programu określając rozmiar kolażu.

rozmiar kolaż zdjęć photoscape

3. Sposobów na dodanie fotografii do istniejącego układu jest wiele. Podam dwa najprostsze.

A. Klikasz w pole, gdzie chcesz dodać zdjęcie. Wyświetlą się foldery. Wyszukujesz folder z którego
chcesz dodać zdjęcia.
B. W menu po lewej stronie okna znajduje się lista z rozwijanymi folderami. Po wybraniu właściwego folderu pojawi się podgląd zdjęć w oknie u dołu. Przeciągnij zdjęcie na pole na którym
chcesz je umieścić.

projektowanie kolażu zdjęć w photoscape

4. Każde zdjęcie możesz dowolnie przeciągnąć jednocześnie kadrując je w ten sposób. Wystarczy, że klikniesz na zdjęcie i przytrzymując przesuniesz w górę i dół, prawo, lewo.
5. Każdą fotografię możesz usunąć zastępując inną. Klikamy na zdjęcie, które chcesz usunąć. Następnie wciskamy klawisz „Delete” i na puste pole wprowadzasz nową fotografię

twój kolaż zdjęć photoscape

6. Po satysfakcjonującym wyglądzie i wyborze określonych opcji kliknij w przycisk „Zapisz” w prawym górnym rogu programu. Teraz wybierz miejsce na dysku, gdzie zostanie zapisany kolaż i określ suwakiem ostateczną konfigurację jakości. Domyślnie może być ustawione 80% lub 95%. W przypadku kolażu do druku należy ustawić 100%. Jeśli kolaż znajdzie się w Internecie przykładowo na stronie WWW, blogu lub posłuży jako stopka do e-maila zaleca się wybranie niższej jakości, nawet 70%. Preferencje indywidualne. Kolaż pozwala zaoszczędzić przy wywoływaniu odbitek do albumu przy większej ilości zdjęć – wadą tego rozwiązania są mniejsze zdjęcia docelowe. Kolaże pozwalają również zintegrować ze sobą fotografie tworząc spójną opowieść generującą emocje. Przy tego typu ustawieniach należy pamiętać o relacjach pomiędzy obiektami na fotografiach.


Kolaże na płótnie z Google Picasa

Naszym zdaniem jest to najprostszy i najbardziej efektowny program do projektowania ciekawych kolaży z własnych fotografii. W kilku krokach przedstawimy jak szybko i elegancko je zaprojektować.

Tak więc zabieramy się do pracy.

 • Uruchamiamy program Picasa oraz wybieramy fotografie jakie chcemy użyć w naszym projekcie.
  Dobrym sposobem jest umieszczenie wszystkich zdjęć jakie chcemy użyć w jednym folderze wtedy po otwarciu programu wskazujemy folder i program wyświetla nam wszystkie zdjęcia które do niego dodaliśmy.
program google picasa
 • Rozpoczynamy projektowanie, zaznaczamy dowolne zdjęcie z naszego folderu oraz klikamy
  Utwórz -> Kolaż zdjęć
kolaże z własnych zdjęć
 • Zaznaczamy zdjęcia jakie chcemy użyć oraz przeciągamy do okna roboczego
projektujemy kolaż
 • Ustawiamy format kolażu. W tym celu przechodzimy do zakładki Ustawienia oraz Dodaj niestandardowy format zdjęć
rozmieszczanie zdjęć na kolażu

Kolaże na płótnie z własnych zdjęć – uwaga na rozmiar
Projektując kolaż zdjęć na płótnie z przeznaczeniem do wydruku obrazu na płótnie należy zdecydować czy boki mają być zadrukowane zdjęciem czy też pozostawione białe.
– Jeśli decydujemy się na obraz z białymi bokami wymiary naszego obrazu powinny być 1:1 czyli chcąc zamówić obraz 90×60 cm w polu wymiary podajemy 90 x 60 cm

–  Jeśli decydujemy się na obraz z bokami zadrukowanymi zdjęciami należy powiększyć nasz obraz o 5 cm w pionie i poziomie ( +5 cm – opcja oprawy na ramie 2 cm oraz +9 cm jeśli planujemy zamówić obraz na ramie 4 cm).

W poniższym przykładzie prezentujemy konfigurację dla obrazu oprawionego na ramie 2 cm z zadrukowanymi bokami. Czyli chcąc zamówić obraz 90×60 cm w polu wymiary wpisujemy 95 x 65 cm.

określamy wielkość wydruku
 • Rozmieszczenie zdjęć w projekcie. Program oferuje nam możliwość kilku różnych ustawień naszych zdjęć. Najlepszą metodą jest tutaj sprawdzenie dostępnych opcji i wybranie tej która nam najbardziej odpowiada.
kolaż do druku
 • Po wyborze układu naszego kolażu możemy go dostosować według naszych preferencji dodając przykładowo ramkę oddzielającą zdjęcia, możemy również zmienić kolejność zdjęć (chwytając i przeciągając myszką).

Mamy tutaj również możliwość na dokonanie zmiany orientacji naszego projektu (pion lub poziom).
Po prawidłowym ustawieniu naszych zdjęć klikamy przycisk Utwórz kolaż

projektujemy kolaż ze zdjęć
 • Korekty poprawki oraz dodawanie tekstu do kolaży na płótnie. Na tym etapie możemy wprowadzić poprawki jakościowe do naszego projektu kolażu bądź też dodać tekst (dedykację do obrazu).
  Jeśli nie chcemy nic zmieniać przechodzimy do opcji zapisywania naszego projektu (pomijamy następny krok).
gotowy projekt kolażu
 • Dodając tekst pamiętajmy że boki obrazu będą zawijane dlatego nie należy umieszczać naszego tekstu przy krawędzie obrazu(minimalny odstęp od krawędzi to 4 cm). Dobrym sposobem jest umieszczenie tekstu w środkowej części.
  Dla obrazów z białymi bokami tekst może znajdować się przy krawędziach obrazu (wystarczy zachować mały margines orientacyjnie ok 1 cm lub więcej).
dodajemy napis na obrazie
 • Zapisujemy nasz kolaż na dysku. Klikamy Plik -> Zapisz jako …
zapisujemy projekt kolażu
 • Wybieramy miejsce gdzie chcemy zapisać nasz kolaż np. Pulpit wpisujemy nazwę i klikamy przycisk zapisz.
google picasa

Gotowe! Nasz projekt kolażu jest gotowy do druku na płótnie w formacie 90×60 cm z zadrukowanymi bokami oraz oprawą na ramie 2cm. Wystarczy przejść na stronę naszego kreatora, wgrać zdjęcie, ustawić format oraz złożyć zamówienie.

Tak prezentuje się nasz kolaż na płótnie
Kolaże na płótnie

Prawidłowy układ zdjęć – klucz do sukcesu

Przesyłając do nas zdjęcia tak naprawdę nie mamy pojęcia w jaki sposób je ułożyć, które zdjęcie jest ważniejsze, które powinno znaleźć się w centrum uwagi i które powinno być najbardziej wyeksponowane.
Decydując się na zaprojektowanie kolażu we własnym zakresie zyskujemy pełne możliwości jego personalizacji i edycji co daje nam gwarancję oszczędności czasu oraz satysfakcję tego że sami wykonaliśmy projekt 😉

Do zaprojektowania kolażu potrzebujemy:

 • zdjęcia które chcemy umieścić w naszym projekcie kolażu
  Bardzo ważne aby wybrać fotografie najwyższej rozdzielczości, takie które dobrze wyglądają na monitorze, nie posiadają rozmyć są dobrze doświetlone i wykadrowane.
  Należy unikać zdjęć z portali typu facebook bądź przesłanych za pomocą MMS lub Messengera gdyż serwisy te optymalizują grafikę zmniejszając jej rozdzielczość przez co zdjęcia i nie nadają się do druku.
 • Program w którym przygotujemy nasze kolaże na płótnie.
  Do jego zaprojektowania użyjemy darmowego oprogramowania Google Picasa lub PhotoScapeX PhotoScape 3.7. Program Picasa do pobrania z naszej strony: pobierz Google Picasa.
  Należy go zainstalować na komputerze i uruchomić.
  Działa na systemach Windows Xp, Vista, 7, 8 oraz 10
 • Trochę wolnego czasu, inspiracji i chęci.

Kolaże ze zdjęć na płótnie jak zamawiać

Zamawianie obrazów z motywem kolaży nie różni się niczym od zamawiania fotoobrazów. Wystarczy przejść do kreatora obrazów wgrać nasz projekt oraz złożyć zamówienie.

Cennik kolaży na płótnie jest dostępny na https://www.galeriadruku.com.pl/oferta/fotoobrazy