Jak wykonać kolaż z własnych zdjęć? Kolaże na płótnie z Google Picasa

Kolaże na płótnie

Kolaże na płótnie

Często spotykamy się z pytaniami naszych klientów o możliwość wykonania efektownego kolażu ze zdjęć na płótnie. Dlatego postanowiliśmy poruszyć ten temat i przedstawić sposób na szybki, prosty i efektowny kolaż z własnych zdjęć.

Prawidłowy układ zdjęć – klucz do sukcesu

Przesyłając do nas zdjęcia tak naprawdę nie mamy pojęcia w jaki sposób je ułożyć, które zdjęcie jest ważniejsze, które powinno znaleźć się w centrum uwagi i które powinno być najbardziej wyeksponowane.
Tylko sam autor kolażu zna ich wartość oraz dokładnie wie jaki efekt chce za jego pomocą uzyskać.

 Do zaprojektowania kolażu potrzebujemy:

 • zdjęcia które chcemy umieścić w naszym projekcie kolażu
  Bardzo ważne aby wybrać fotografie najwyższej rozdzielczości, takie które dobrze wyglądają na monitorze, nie posiadają rozmyć są dobrze doświetlone i wykadrowane.
  Należy unikać zdjęć z portali typu facebook bądź przesłanych za pomocą MMS lub Messengera gdyż serwisy te optymalizują grafikę zmniejszając jej rozdzielczość przez co zdjęcia i nie nadają się do druku.
 • Program w którym przygotujemy nasze kolaże na płótnie.
  Do jego zaprojektowania użyjemy darmowego oprogramowania Google Picasa. Oprogramowanie nie jest już rozwijane jednak ostatnia dostępna wersja jest w pełni funkcjonalna i pozwala na podstawową edycję oraz retusz zdjęć (do tych tematów powrócimy w innych artykułach) dziś jednak wykorzystamy ten program wykonania efektownego kolażu z własnych fotografii. Program Picasa do pobrania z naszej strony: pobierz Google Picasa.
  Należy go zainstalować na komputerze i uruchomić.
  Działa na systemach Windows Xp, Vista, 7, 8 oraz 10
 • Trochę wolnego czasu, inspiracji i chęci.

Zaczynamy, kolaże w Google Picasa

Tak więc zabieramy się do pracy.

 • Uruchamiamy program Picasa oraz wybieramy fotografie jakie chcemy użyć w naszym projekcie.
  Dobrym sposobem jest umieszczenie wszystkich zdjęć jakie chcemy użyć w jednym folderze wtedy po otwarciu programu wskazujemy folder i program wyświetla nam wszystkie zdjęcia które do niego dodaliśmy.

program google picasa

 • Rozpoczynamy projektowanie, zaznaczamy dowolne zdjęcie z naszego folderu oraz klikamy
  Utwórz -> Kolaż zdjęć

kolaże z własnych zdjęć

 • Zaznaczamy zdjęcia jakie chcemy użyć oraz przeciągamy do okna roboczego

projektujemy kolaż

 • Ustawiamy format kolażu. W tym celu przechodzimy do zakładki Ustawienia oraz Dodaj niestandardowy format zdjęć

rozmieszczanie zdjęć na kolażu

Kolaże na płótnie z własnych zdjęć – uwaga na rozmiar
Projektując kolaż zdjęć na płótnie z przeznaczeniem do wydruku obrazu na płótnie należy zdecydować czy boki mają być zadrukowane zdjęciem czy też pozostawione białe.
– Jeśli decydujemy się na obraz z białymi bokami wymiary naszego obrazu powinny być 1:1 czyli chcąc zamówić obraz 90×60 cm w polu wymiary podajemy 90 x 60 cm

–  Jeśli decydujemy się na obraz z bokami zadrukowanymi zdjęciami należy powiększyć nasz obraz o 5 cm w pionie i poziomie ( +5 cm – opcja oprawy na ramie 2 cm oraz +9 cm jeśli planujemy zamówić obraz na ramie 4 cm).

W poniższym przykładzie prezentujemy konfigurację dla obrazu oprawionego na ramie 2 cm z zadrukowanymi bokami. Czyli chcąc zamówić obraz 90×60 cm w polu wymiary wpisujemy 95 x 65 cm.

określamy wielkość wydruku

 • Rozmieszczenie zdjęć w projekcie. Program oferuje nam możliwość kilku różnych ustawień naszych zdjęć. Najlepszą metodą jest tutaj sprawdzenie dostępnych opcji i wybranie tej która nam najbardziej odpowiada.

kolaż do druku

 • Po wyborze układu naszego kolażu możemy go dostosować według naszych preferencji dodając przykładowo ramkę oddzielającą zdjęcia, możemy również zmienić kolejność zdjęć (chwytając i przeciągając myszką).

Mamy tutaj również możliwość na dokonanie zmiany orientacji naszego projektu (pion lub poziom).
Po prawidłowym ustawieniu naszych zdjęć klikamy przycisk Utwórz kolaż

projektujemy kolaż ze zdjęć

 • Korekty poprawki oraz dodawanie tekstu do kolaży na płótnie. Na tym etapie możemy wprowadzić poprawki jakościowe do naszego projektu kolażu bądź też dodać tekst (dedykację do obrazu).
  Jeśli nie chcemy nic zmieniać przechodzimy do opcji zapisywania naszego projektu (pomijamy następny krok).

gotowy projekt kolażu

 • Dodając tekst pamiętajmy że boki obrazu będą zawijane dlatego nie należy umieszczać naszego tekstu przy krawędzie obrazu(minimalny odstęp od krawędzi to 4 cm). Dobrym sposobem jest umieszczenie tekstu w środkowej części.
  Dla obrazów z białymi bokami tekst może znajdować się przy krawędziach obrazu (wystarczy zachować mały margines orientacyjnie ok 1 cm lub więcej).

dodajemy napis na obrazie

 • Zapisujemy nasz kolaż na dysku. Klikamy Plik -> Zapisz jako …

zapisujemy projekt kolażu

 • Wybieramy miejsce gdzie chcemy zapisać nasz kolaż np. Pulpit wpisujemy nazwę i klikamy przycisk zapisz.

google picasa

Gotowe! Nasz projekt kolażu jest gotowy do druku na płótnie w formacie 90×60 cm z zadrukowanymi bokami oraz oprawą na ramie 2cm. Wystarczy przejść na stronę naszego kreatora, wgrać zdjęcie, ustawić format oraz złożyć zamówienie.

Kolaże na płótnie jak zamawiać

Zamawianie obrazów z motywem kolaży nie różni się niczym od zamawiania fotoobrazów. Wystarczy przejść do kreatora obrazów wgrać nasz projekt oraz złożyć zamówienie.

Cennik kolaży na płótnie jest dostępny na https://www.galeriadruku.com.pl/oferta/fotoobrazy

Tak prezentuje się nasz kolaż na płótnie

kolaż na płótnie